سون تسی – زندگینامه و بیوگرافی

سون تسی

زندگینامه و بیوگرافی سون تسی نویسنده چینی کتاب هنر رزم

سان تزو

سون تسی زاده ۵۴۴ . مرگ ۴۹۶ پیش از میلاد نویسنده چینی کتاب هنر رزم بود. این کتاب چینی باستانی اثر بسیاری بر فن جنگ گذارد. او همچنین یکی از نخستین واقع گرایان در نگره رابطه های فرامیهنی بود.
نام راستین او سون وو بود و سون تسی که معنای استاد سون را می داد لقب افتخاری او بود. خود وو در زبان چینی معنای جنگی را می دهد. سون تسی را همچنین با نام محترمانه چانگ چینگ نیز می خوانند.
سون تسی در سده ۶ پیش از میلاد در ایالت وو در کشور چین یک ارتشتار بود. وی همدوره با اندیشمند چینی کنفوسیوس بود. او از یک خاندان نجیب زاده بی زمین بود که در دگرگونی های تاریخی چین جایگاه خود را از دست داده بودند. سون تسی برعکس بسیاری از هم رسته های خود که به آموختن دانش می پرداختند . رو به مزدوری و جنگ آورد. او به خدمت هلو که سرگرم جنگ با ایالت چو بود درآمد. او که همیشه در آرزوی آشتی و زندگی ای آرام بود با پایان پیروزی بر چو به ناگاه ناپدید شد.
کتاب او که در چینی Sunzi bingfa سونتسی بینگفا خوانده می شود و معنای شیوه های جنگی یا روش های به کارگیری نیروها را می دهد نخستین بار در ۱۷۲۲ به فرانسوی برگردان شد و این نخستین باری بود که این کتاب به زبانی اروپایی برگردان می شد. نام این کتاب در فرانسوی Art Militaire des Chinois گذارده شد و این نام در گزینش نام انگلیسی کتاب درآینده-The Art of War- اثرگذارد. این کتاب یکی از خواستنی ترین مجموعه های جنگی در تاریخ بوده است. در نزد چینیان باستان این کتاب شیفته کننده و یکی از مهم ترین های کتاب ها در ادبیات چینی است. گفته می شود که مائو تسه دونگ و ژوزف استالین هردو در هنگام جنگ این کتاب را می خوانده اند.
این کتاب با نام هنر جنگ با ترجمه حسن حبیبی به فارسی منتشر شده است.
از نظر سان تزو . به عنوان اسطوره استراتژی پردازان . ایجاد عدم تقارن در جنگ کلید پیروزی خواهد بود. در واقع از نظر وی ایجاد و یا کشف عدم تقارن ها و عدم تشابه ها بین طرفین درگیری در نهایت منجر به پیروزی خواهد شد فقط مهم است چه کسی سریع تر به این عدم تشابهات پی برده و یا چه کسی سریع تر از این عدم تشابهات بهترین بهره برداری را در صحنه نبرد یا دیپلماسی ببرد.
هنر جنگ را می توان به عنوان نمونه بسیار خوبی از آموزه های جنگ نامتقارن یا حداقل تعریف مشخص و واضح از جنگ نامتقارن در دوران کهن تلقی نمود. اولین نکته ای که سان تزو روشن می کند این است که نامتقارن ها را می توان در ابعاد و حوزه های مختلفی یافت و یا خلق نمود.
سان تزو . موارد اعمال فشار مختلف و بالقوه ای را در درگیری نشان می دهد که با آن می توان در سطوح مختلف تاکتیکی . سیاسی و استراتژیکی جنگ تأثیر گذاشت ؛ وی همچنین به مکانیسم و دینامیک های فیزیکی . مکانی . روحی و شناختی جنگ اشاره کرده و تأکید می کند که با تسلط بر عوامل فوق ذکر می توان به وضعیت و شرایط نامتقارن دست یافت و در نهایت بر نتیجه یک درگیری تأثیر شگرفی نهاد.
از نظر سان تزو . جنگ یک رقابت چند سطحی و چند بعدی است که عملیات نظامی و جنگ واقعی فقط یک بخش مهم از آن است . ولی همچنان تنها بخش آن نیست و جنگ را وسیع تر از میدان کارزار می دانست. .
سان تزو برای حکومت داری و ابعاد مختلفی که جنگ در آن رخ می دهد چشمان تیزبینی دارد.
وی معتقد است که در حین درگیری ابعاد سیاسی . دیپلماسی . اقتصادی و روحی حذف نخواهند شد و در واقع او در خصوص توجه انحصاری به یک روی سکه در جنگ که همان بعد خاص نظامی است هشدار می دهد.
در نتیجه او به تعهدات . زیرساخت های ملی . رهبری سیاسی . اقتصادی و نظامی می پردازد و به انسجام پیوندها درعین حال یگانی رهبری جنگ . اعتماد بین رهبران نظامی و نیروهایشان و نیز روحیه نیروهای نظامی می پردازد.
کلیه موارد فوق را می توان از طریق اقدامات فیزیکی . تهدید . اطلاعات گمراه کننده . کمبود اطلاعات و روش هایی از این قبیل تحت تأثیر قرارداد.

سان تزو

جملات زیبای سون تسی .. کلیک کنید

برچسب ها : ,

همچنین ببینید

صادق هدایت – زندگینامه و بیوگرافی

صادق هدایت – زندگینامه و بیوگرافی

زندگینامه صادق هدایت زندگینامه و بیوگرافی صادق هدایت نویسنده ، داستان نویس ، مترجم و …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.