مادر ترزا – زندگینامه و بیوگرافی

مادر ترزا

درباره اگنس گونجا بویاجیو معروف به مادر ترزا راهبهٔ کاتولیک آلبانیایی

مـــادر تـــرزا

اگنس گونجا بویاجیو در سال ۱۹۱۰ متولد گشت. او کوچکترین فرزند خانواده بود. پدرش که در مسائل سیاسی آلبانی درگیر بود در ۱۹۱۹ یعنی زمانی که او ۹ سال داشت درگذشت. پس از مرگ پدر مادرش او را بر اساس تعالیم کلیسای کاتولیک آموزش داد. اگنس از همان ابتدا مجذوب داستان هایی در مورد زندگی مبلغین و خدمات آنها بود. در دوازده سالگی متقاعد شده بود که باید عمر خود را صرف یک زندگی معنوی بکند. در ۱۸ سالگی خانه را ترک و به عضویت گروه خواهران لورتو درآمد و دیگر هرگز مادر و خواهرش را ندید.
آگنس در ابتدا برای یادگیری زبان انگلیسی به لورتو ابی در راتفارنهام ایرلند رفت. زیرا خواهران لورتو از زبان انگلیسی برای آموزش به کودکان در هند استفاده می کردند. او در سال ۱۹۲۹ وارد هند شد و مراحل کارآموزی خود را در دارجلینگ آغاز کرد. او در ۲۴ می۱۹۳۱ به عنوان یک راهبه قسم یاد کرد و نام ترزا را از ترزا اهل آویلاً . راهبه اسپانیایی و بنیانگذار یکی از جریان های رهبانیت و خدمات خیرخواهانه داشت برای خود برگزید. او مراسم قسم خود را به عنوان راهبه به صورت رسمی در ۱۴ می ۱۹۳۷ هنگامی که به عنوان معلم در یکی از مدرسه های صومعه لورتو در شرق کلکته مشغول به تدریس بود به جای آورد. هر چند که ترزا از آموزش دادن لذت می برد اما فقر گسترده حاکم بر کلکته به شدت او را آزار می داد
در دهم سپتامبر ۱۹۴۶ ترزا چیزی را هنگام سفر به دیر لورنتو در دارجلینگ تجربه کرد که آن را “ندایی در درون ندا” خواند. ترزا می گوید: من می خواستم دیر را ترک کنم و به مردم فقیر در حالی که در میان آنها زندگی می کنیم کمک کنم. این یک وظیفه بود. ترزا کار مُبَلِغی خود را در سال ۱۹۴۸ با به تن کردن ردایی با خط های آبی شروع کرد. او شهروندی هند را دریافت نمود و به زندگی در میان فقرا روی آورد. در ابتدا به تدریس در مدرسه موتجهیل پرداخت و سپس به پرستاری از افراد بینوا و قحطی زده روی آورد. کارها و تلاش های او خیلی زود توجه مقامات رسمی زیادی از جمله نخست وزیر هند را به خود جلب کرد.
ترزا در خاطرات خود می نویسد که ۵ سال اول کار او مملو از دشواری ها و مشقات زیادی بوده است. او درآمدی نداشت و از حامی ای برای دریافت غذا و مایحتاج برخوردار نبود. ترزا در این مدت دچار احساس تنهایی و شک و تردید و وسوسه ای برای بازگشت به زندگی نسبتاً آسوده در دیر شد.
در سال ۱۹۸۲ مادر ترزا در اوج محاصره بیروت توانست ۳۷ کودک را که در بیمارستان خط مقدم گرفتار شده بودند با آتش بسی موقت میان ارتش اسرائیل و چریک های فلسطینی نجات دهد. وی همراه با کارکنان کمیته بین المللی صلیب سرخ به آن منطقه سفر کرد و توانست کودکان بیمار را نجات بخشد.
در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی با بازتر شدن فضا در کشورهای اروپای شرقی . که قبلاً به خاطر کمونیست مبلغان مذهبی را رد کرده بودند وی تلاش هایش را معطوف به گسترش مذهب در این کشورها کرد. او با موضعی محکم با مخالفت در برابر سقط جنین و طلاق پرداخت و شعارش این بود که: « مهم نیست آنها چه می گویند . شما باید آنها را با لبخند و کار خود تغییر دهید. »
مادر ترزا برای همکاری و کمک به نقاط مختلف سفر می کرد. از جمله برای مبارزه با گرسنگی به اتیوپی . در فاجعه چرنوبیل برای کمک به آسیب دیدگان پرتوهای هسته ای و کمک به قربانیان زمین لرزه ۱۹۸۸ ارمنستان به این مناطق سفر کرد. در سال ۱۹۹۱ در اولین بازگشت به وطنش خانه خیریه برادران مبلغ را در تیرانای آلبانی تأسیس کرد.
تا سال ۱۹۹۶ او ۵۱۷ مأموریت را در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انجام داده بود
ترزا در سال ۱۹۸۳ در رم هنگامی که قصد دیدار با پاپ را داشت دچار یک سکته قلبی شد. پس از دومین حمله قلبی وی یک ضربان ساز دریافت نمود. در ۱۹۹۱ پس از جدال با بیماری سینه پهلو در مکزیک او دچار مشکلات قلبی بیشتر شد. به او پیشنهاد شد تا از مقام خود به عنوان مدیر امور خیریه کناره گیری کند. اما راهبه های گروه های مذهبی در جلسه ای سری رای به باقی ماندن او در سمت خود دادند. مادر ترزا تصمیم آنان را مبنی بر باقی ماندن در سمت خود پذیرفت.
در سال ۱۹۹۶ مادر ترزا در سانحه ای به زمین خورد و استخوان ترقوه اش شکست. در ماه اگوست همان سال او به بیماری مالاریا دچار شد و بطن چپ قلب خود را از دست داد. با وجود عمل قلب واضح بود که وضع جسمانی وی رو به وخامت گذارد. هنگامی که بیماری او شدت گرفت و مجبور به بستری شد در خواست نمود تا همانند بقیه مردم عادی در بیمارستانی در کالیفرنیا مورد معالجه قرار گیرد. اسقف اعظم کلکته به کشیشان دستور داد تا بر روی مادر ترزا مراسم جن گیری انجام گیرد زیرا که تصور می کرد او مورد حمله شیطان قرار گرفته است.
مادر ترزا در ۱۳ مارس ۱۹۹۷ از مقام خود استعفا کرد و در ۵ سپتامبر همان سال زندگی را بدرود گفت. هنگام مرگ امور خیریه دارای بیش از چهار هزار راهبه و در ۱۲۳ کشور جهان مبلغ داشت. دولت هند به منظور قدردانی از زحمات مادر ترزا برای او مراسم رسمی ویژه ای به عمل آورد
پس از مرگ مادر ترزا واتیکان تحقیقات خود را در رابطه با قدیس بودن او آغاز کرد. در سال ۲۰۰۲ واتیکان شفا یافتن زنی هندی را که توموری در شکم خود داشت و با نگاه کردن به عکس ترزا بر روی یک یادگاری بهبود یافته بود را به عنوان معجزه به رسمیت شناخت. مونیکا بسرا زن شفا یافته در این رابطه می گوید که پرتوهایی از نور از سمت نگاره مادر ترزا . تومور سرطانی وی را درمان نمود. هرچند شوهر او و منابع بیمارستانی اصرار داشتند که معالجات پزشکی او را شفا داده است. نقدها و صحبت های زیادی پیرامون این امر شده است دکتر رانجان مصطفی در این رابطه به نیویورک تایمز گفت که در واقع کیست برسا سرطانی نبوده است. علاوه بر این او به مدت تقریباً یک سال تحت درمان بوده است و این نمی تواند یک معجزه باشد. اما پاپ فرانسیس . رهبر کاتولیک های جهان مادر ترزا را در روز چهارم سپتامبر ۲۰۱۶ رسماً قدیس اعلام کرد
با وجود نگرش مثبت بیشتر افراد به عملکرد مادر ترزا . برخی چون کریستوفر هیچنز و آروپ چترجی ( پزشک هندی تبار زاده کلکته و قیم لندن ) دیدگاهی متفاوت نسبت به او دارند. هیچنز در سال ۱۹۹۵ میلادی کتابی بنام مقام تبلیغ گری: مادر ترزا در فرضیه و عمل نوشت و درآن کتاب به انتقاد شدید از مادر ترزا پرداخت. او پیش از آن نیز در برنامه مستندی بنام فرشته دوزخ ( محصول سال ۱۹۹۴ ) که از کانال ۴ انگلیس پخش گردید به انتقاد از عملکرد مادر ترزا پرداخته بود.
از جمله انتقادات هیچنز می توان به ارایه خدمات ناکافی و نادرست به بیماران بستری در مرکز خیریه مادر ترزا در کلکته اشاره کرد. او در کتاب خود به گزارش دکتر رابین فاکس در مورد استانداردهای درمانی در مرکز خیریه کلکته اشاره می کند. دکتر رابین فاکس یکی از ویراستاران مجله معتبر پزشکی لانست است و گزارش او در سپتامبر سال ۱۹۹۴ میلادی در مجله لنست منتشر گردید. در بخشی از گزارش . دکتر فاکس اشاره می کند: “مرد جوانی با وضعیتی نابسامان در مرکز پذیرفته شده بود. او از تب بالایی رنج می برد. داروهای تجویز شده برای وی تتراسایکلین و استامینوفن بودند. مدتی بعد یک پزشک داوطلب در معاینه خود با تشخیص احتمالی مالاریا . داروهای بیمار را به کلروکین تغییر داد. آیا کسی نمی توانست برای تشخیص درست نگاهی به نمونه خون بیمار بیندازد ؟ آنگونه که به من گفته شد در آن جا به ندرت اجازه هرگونه ارزیابی داده می شد. آیا خواهران روحانی نمی توانستند از یک الگوریتم ساده برای افتراق بیماری های درمان پذیر و بیماری های درمان ناپذیر بهره برند ؟ پاسخ باز هم منفی است. مادر ترزا دخالت الهی را به هرگونه برنامه ریزی ترجیح می داد. اصول وی برای مقابله با هرگونه پیشروی به سوی ماده گرایی طراحی شده بودند. در مستند فرشته دوزخ یکی از داوطلبان بنام مری لودن که مدتی در مرکز خیریه کلکته مشغول به خدمت داوطلبانه بوده است از استفاده مکرر سرسوزن ها و سرنگ ها دچار حیرت گردیده بود. هنگامی که وی دلیل این که چرا خواهران روحانی بدون ضدعفونی کردن . تنها به آب کشیدن سوزن ها بسنده می کنند را جویا شد یکی از خواهران روحانی به او پاسخ داد که شستن کافی است و نه دلیلی و نه زمانی برای ضد عفونی کردن وجود دارد.
کریستوفر هیچنز ذکر می کند که مادر ترزا به جای استفاده کردن از صدقات در جهت کاهش فقر و بهبود شرایط مراکز نگهداری بیماران در حال مرگ . آن پول ها را برای باز گشایی صومعه های تازه و گسترش فعالیت های تبلیغی اش بکار می گرفت. از دیگر اشکالاتی که بر مادر ترزا گرفته می شود دریافت پول از افرادی مستبد ( چون خانواده دوالیه دیکتاتور هائیتی ) و فاسد ( چون چارلز کیتینگ . محکوم به فساد شدید مالی ) بود. مادر ترزا مبلغ ۱٫۴ میلیون دلار صدقه از چارلز کیتینگ دریافت و پیش و پس از دستگیری کیتینگ به حمایت از وی ادامه داد. پل ترولی دادیار منطقه ای لس آنجلس . در نامه ای به مادر ترزا . از وی برگرداندن مبلغ صدقه دریافتی از کیتینگ را در خواست کرد. دلیل وی استرداد پول سرقت شده از سوی کیتینگ به صاحبان اصلی آن ( که برخی خود بسیار فقیر بودند ) ذکر شد. ترولی هرگز پاسخی دریافت نکرد و پول صدقه داده شده هرگز به صاحبان اصلی اش بازنگشت

مـــادر تـــرزا

جملات زیبای مادر ترزا .. کلیک کنید

همچنین ببینید

متن آهنگ حقیقت داره دلتنگی – احسان خواجه امیری

متن آهنگ حقیقت داره دلتنگی – احسان خواجه امیری

مــتن آهنگ احسان خواجــه امیــری حقیقــت داره دلــتنگی دلیل اینکــه آرومــم . امید لــمس دســت …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 8 =