جان ماکسول – زندگینامه و بیوگرافی

جان ماکسول

زندگینامه و بیوگرافی جان ماکسول نویسنده هلندی تبار اهل آفریقای جنوبی

جان ماکسول کوتزی

جی.ام. کوتسی در تاریخ ۹ فوریه ۱۹۴۰ میلادی در کیپ تاون آفریقای جنوبی زاده شد. پدر او حقوق دان و مادرش آموزگار بود. وی در سال ۱۹۵۷ به دانش گاه کیپ تاون وارد شد و به تحصیل زبان انگلیسی و ریاضیات پرداخت. سپس . در سال ۱۹۶۰ مدرک کارشناسی ادبیات . و در ۱۹۶۱ کارشناسی ریاضیات اش را دریافت کرد.
او بین سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ در لندن به عنوان برنامه نویس کامپیوتر برای شرکت آی. بی. ام. کار می کرد و همزمان . روی پایان نامه اش که درباره رمان نویس انگلیسی . فورد مدوکس فورد بود به پژوهش می پرداخت.
کوتزی در سال ۱۹۶۳ با فیلیپا جابر ( ۱۹۹۱–۱۹۳۹ ) ازدواج کرد. حاصل ازدواج آن ها دو فرزند به نام های نیکُلاس ( ۱۹۸۹–۱۹۶۶ ) و گیزلا ( متولد ۱۹۶۸ ) بود.
وی در سال ۱۹۶۵ دوره آموزش دکترای خود را در رشته زبان شناسی در دانشگاه تگزاس در آستین آغاز . و در ۱۹۶۸ مدرک دکترایش را در رشته های زبان انگلیسی . زبان شناسی و زبان های آلمانی دریافت کرد. موضوع پایان نامه دوره دکترای او کارهای اولیه ساموئل بکت اندیشمند و نویسنده شهیر ایرلندی بود که تحتِ تأثیر سبک نگارشی اش قرار گرفته بود .
اولین اثر داستانی کوتسی . سرزمین های گرگ ومیش در سال ۱۹۷۴ منتشر شد . که مشتمل بر دو داستان جداگانه ( پروژه ویتنام و حکایتِ یاکوبوس کوتزی ) با مضمونی مشترک بود و او را به عنوان یک نویسنده قدرتمند سبک ادبیات پسااستعماری مطرح ساخت. پس از آن . در سال ۱۹۷۷ . رمان در مرکز ( قلب ) کشور منتشر شد . و جایزه اول ادبی آفریقای جنوبی را برای وی به ارمغان آورد. در انتظار بربرها در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و در مجموعه آثار بزرگ قرن بیستم انتشارات پنگوئن جای گرفت. رُمان بعدی کوتزی . زندگی و زمانه مایکل ک نام دارد که در ۱۹۸۳ به چاپ رسید و در همان سال جایزه ادبی بوکر را از آن خود ساخت. فو که در ۱۹۸۶ منتشر شد . حول محور طرح داستانی رابینسون کروزوئه ساخته وپرداخته شده است . و عصر آهن ( ۱۹۹۰ ) که جزو عامه پسندترین کتاب های اوست . در ساندی اکسپرس به عنوان کتاب سال معرفی شد ؛ او در این اثر خود تصویری تراژیک از اوضاع سیاسی و اجتماعیِ کشوری ویران شده توسط نژادپرستی و خشونت ارائه می کند. ارباب پترزبورگ ( ۱۹۹۴ ) گرچه داستانی خیالی است . اما شخصیت اول آن فیودور داستایُفسکی . اندیشمند و نویسنده نامدار روس است. این اثر قدرتمند و ژرف در سال ۱۹۹۵ جایزه داستان سرایی بین المللی آیریش تایمز را از آن خود کرد.
کوتزی در سال ۲۰۰۲ به استرالیا مهاجرت کرد و هم اکنون استاد پژوهشگر افتخاری در دانشگاه آدلاید است.
علاوه بر جایزه نوبل ۲۰۰۳ که به پاس مجموعه فعالیت های ادبی اش به وی اعطاء شد . تاکنون یازده جایزه ادبی دیگر نیز به آثار او تعلق گرفته است که مهم ترین شان از این قرارند: جایزه CAN . جایزه اول ادبی آفریقای جنوبی ( سه بار ) . جایزه بوکر ( دو بار . به خاطر کتاب زندگی و زمانه مایکل ک ) . جایزه فمینا برای رمان خارجی ( به خاطر کتاب زندگی و زمانه مایکل ک ) . جایزه اورشلیم . جایزه ادبی لانان . جایزه بین المللی رمان از نشریه آیریش تایمز و جایزه نویسندگان کشورهای مشترک المنافع.
کوتزی گیاه خوار است . عاشق دوچرخه سواری است و لب به مشروبات الکلی نمی زند.
کوتزی مردی گوشه گیر و آرام است و به ندرت با رسانه های گروهی ارتباط می گیرد و اگر لازم بداند . ترجیح می دهد از طریق پُستِ الکترونیکی ( ایمیل ) باشد. او برای دریافت دو جایزه بوکر شخصاً به لندن نرفت و در سال ۲۰۰۳ هم پس ازاعلام برنده شدن نوبل حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشد. او در جایی نوشته است . راه سومی میان حرف زدن و سکوت کردن وجود دارد . و آن ادبیات است. زبانی که من با آن سخن می گویم مناسب نوشتن است . نه گفت وشنود .
مقامات آکادمی نوبل هنگام اعطای جایزه نوبل به کوتسی گفتند . ساختار نگارشی رمان های وی بسیار استادانه است و دیالوگ های متن داستان هایش از لحاظ تحلیلی حرف زیادی برای گفتن دارند . اما کوتزی در عین حال یک شکاک موشکاف است که در انتقاداتش از فردگرایی و اصول اخلاق ظاهری تمدن غرب منتقدی بسیار بی رحم است.
هوراس انگداهل . وزیر دایمی آکادمی نوبل در این باره گفت: انتخاب کوتزی کار بسیار آسانی بود. ما از ارزش آثارش برای دنیای ادبیات اطمینان داریم. در این بین تعداد آثار مهم نیست . بلکه گوناگونی و کیفیت بالای آنها ارزش دارد و من فکر می کنم او نویسنده ای است که همواره آثارش از سوی نویسندگان مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت و ما فکر می کنیم او باید به میراث ادبیات مان تعلق گیرد.

جان ماکسول کوتزی

جملات زیبای جان ماکسول .. کلیک کنید

برچسب ها :

همچنین ببینید

گوته – زندگینامه و بیوگرافی

گوته – زندگینامه و بیوگرافی

یوهان ولفگانگ فون گوته زندگینامه و بیوگرافی یوهان ولفگانگ فون گوته شاعر ، ادیب ، …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.