ژان ژاک روسو – زندگینامه و بیوگرافی

ژان ژاک روسو

زندگینامه و بیوگرافی ژان ژاک روسو متفکر سوئیسی

ژان ژاک روسو

ژان ژاک روسو زاده ۲۸ ژوئن ۱۷۱۲ – درگذشته ۲ ژوئیه ۱۷۷۸ متفکر سوئیسی . در سده هجدهم و اوج دوره روشنگری اروپا می زیست.
اندیشه های او در زمینه های سیاسی . ادبی و تربیتی . تأثیر بزرگی بر معاصران گذاشت. نقش فکری او که سال ها در پاریس عمر سپری کرد . به عنوان یکی از راه گشایان آرمان های انقلاب کبیر فرانسه قابل انکار نیست. اگر چه روسو . از نخستین روشنگرانی است که مفهوم حقوق بشر را بطور مشخص به کار گرفت . اما نزد او از این مفهوم تنها می توان به معنایی ویژه و محدود سخن به میان آورد. در مجموع باید گفت که وی رادیکال تر از هابس و جان لاک و شارل دو مونتسکیو می اندیشید. شاید به همین دلیل است که برخی از پژوهشگران تاریخ اندیشه . وی را اساساً در تداوم سنت فکری عصر روشنگری نمی دانند . بلکه اندیشه او را بیشتر در نقد فلسفه روشنگری ارزیابی می کنند. البته تئو هابسن معتقد است روسو به نوع نگاه روشنگری باور داشت . ولی با چنان شدت غیرطبیعی ای که باعث می شد طرفدارانش را نیز افرادی از خود راضی . دنیاپرست و صرفاً دنبال منافع ببیند. برای روسو . صرف نظر کردن انسان از آزادی . به معنی صرف نظر کردن از خصلت انسانی و حق بشری است. روسو تلاش می کند . نوعی هماهنگی میان آزادی فردی و جمعی ایجاد نماید. وی این کار را در اثر معروف خود قرارداد اجتماعی که در سال ۱۷۶۲ میلادی نوشته شد . انجام می دهد. یکی دیگر از کتاب های مهم روسو به نام امیل در زمینه تربیت کودکان است.
ژان ژاک روسو در روز ۲۸ ژوئن سال ۱۷۱۲ در ژنو به دنیا آمد. پدر او . ایزاک روسو . همچون پدربزرگش ساعت ساز بود. مادر او نه روز پس از تولدش درگذشت . و روسو تا ۹ سالگی نزد پدرش بزرگ شد. در سال ۱۷۲۲ . ایزاک روسو برای فرار از زندانی شدن مجبور به ترک پسرش شد و او را به برادرش که یک کشیش پروتستان بود سپرد. خانواده روسو در اصل فرانسوی بودند . ولی در سال ۱۵۴۹ برای گریز از کشته شدن توسط کاتولیکها به ژنو روی آوردند. پس از چند ماه . عموی روسو او را به کشیش پروتستان دیگری به نام لامبرسیه در دهکده ای در جنوب ژنو سپرد . و روسو حدود دو سال را نزد او و خواهرش گذراند.
پس از آن . عموی روسو او را به عنوان یک شاگرد به یک حکاک معرفی کرد . و روسو علی رغم میلش تا ۱۶ سالگی نزد او این حرفه را فرا آموخت. روسو در کتاب اعترافات خود نوشته است که در این دوران وی دارای تمایلات جنسی مازوخیستی بوده است و گاهی خود را در مقابل زنان تنها . به امید تازیانه خوردن از آنها . برهنه می کرده است. در ۱۴ مارس ۱۷۲۵ . بدون اطلاع قبلی به پدر یا عمویش ژنو را ترک گفت و تا انسی پیاده سفر کرد.
در آن جا به لوییز دو وارانس که به تازگی از همسر خود جدا و کاتولیک شده بود معرفی شد. مادام دو وارانس ( که روسو در اعترافات خود از او با نام مامان یاد کرده است ) از روسو ۱۳ سال بیش تر داشت و نه تنها سرپرست . بلکه بعدها معشوقه او نیز شد. روسو که از روز اول دیدارش با مادام دو وارانس به او علاقه مند شده بود . در اعترافات خود آورده است که بارها عاشق شده است . ولی هیچ کدام از این عشق ها به زیبایی علاقه او به مامان نبودند.
مادام دو وارانس ابتدا او را به تورین فرستاد تا کاتولیک شود. پس از آن روسو نزد مامان در شارمت دهکده ای در نزدیکی اَنسی . مستقر شد و موسیقی را نزد سرپرستش آموخت. روسو در کتاب اعترافات خود نوشته است که در این دوران وی به پیشنهاد مادام دو وارانس با او چندین بار همبستر شده است. روسو از دوران زندگی اش در اَنسی به عنوان بهترین دوران زندگیش در اتوبیوگرافی خود یاد کرده است. در سال ۱۷۳۰ . سفری به نوشاتل کرد که در آن سفر ملاقات کوتاهی با پدرش که دوباره ازدواج کرده بود داشت. او برای تأمین مخارج این سفر به تعلیم موسیقی پرداخت. او در سال ۱۷۳۴ منشی مامان شد و در سال ۱۷۳۹ اولین کتاب خود را در وصف دهکده ای که در آن زندگی می کرد نوشت.
در سال ۱۷۴۲ . در حالی که به دنبال ثبت شیوه جدیدی برای نوشتن موسیقی به پاریس سفر کرده بود . با دنیس دیدرو آشنا شد. او سپس در پاریس ساکن شد . و در سال ۱۷۴۵ با همسرش که در یک مسافرخانه کار می کرد آشنا شد. این زن از هوش چندانی برخوردار نبود و روسو نمی گذاشت که این زن در سالن های پاریس ( که محفل زنان و مردان روشنفکر بود ) همراه او حضور پیدا کند. روسو کتابچه کوچکی نوشته بود که در آن لغات مورد استفاده همسرش و معنای آنها را ذکر کرده بود. آن ها دارای ۵ فرزند شدند . که هر کدام را به یتیم خانه سپردند. این موضوع . سال ها بعد . هنگامی که روسو کتاب امیل را که در مورد روش مطلوب تربیت کودکان است نوشت . توسط ولتر ( که روسو او را از دشمنانش می دانست ) به جمع اعلام شد. ولتر در نامه تندی که با نام دیگری امضا کرده بود . عمل او . در سپردن فرزندان خود به یتیم خانه و نوشتن کتابی در مورد تربیت کودکان را . مورد طعن و سرزنش قرار داد. روسو به این انتقاد در اعترافات خود ( که پس از مرگش چاپ شد ) پاسخ داد . و در واقع این اولین بهانه ای بود که به روسو انگیزه نوشتن اعترافات را داد.
در سال ۱۷۴۹ . روسو با دیگر فیلسوفان عصر روشنگری همراه شد و به نوشتن مقالاتی در رابطه با موسیقی در آنسیکلوپدی پرداخت. او با شرکت و برنده شدن در مسابقه آکادمی دیژون در سال ۱۷۵۰ و نوشتن نخستین رساله خود در پاسخ به سؤال آیا بسط . توسعه و استقرار علوم و هنر موجب اصلاح اخلاق مردم است یا خیر ؟ . که برنده جایزه اول این آکادمی شد . شهرت یافت. به علت اندیشه های احساساتی و نو روسو . کم کم موجی از انتقاد و تمسخر از طرف روشن فکران و فیلسوفان این عصر همچون ولتر . دیدرو و دالامبر برخاست.
در سال ۱۷۵۶ روسو پاریس را ترک کرد و تا سال ۱۷۶۲ زندگی ییلاقی در مون موارنسی را برگزید. در سال ۱۷۶۱ . رمان رمانتیک ( این صفت حدود یک قرن بعد به سبک روسو داده شد ) الوئیز جدید یا ژولی را با موفقیت منتشر کرد. پس از آن . قرارداد اجتماعی و امیل را در سال ۱۷۶۲ نوشت. این دو اثر خشم پارلمان فرانسه و نیز هلند را برانگیخت . و حتی در ژنو و برن نیز ممنوع شد. امیل در ژنو در برابر جمع عموم پاره و آتش زده شد . و روسو به ناچار شبانه به نوشاتل گریخت و تحت حمایت فریدریک دوم ( کبیر ) پادشاه پروس درآمد. خشم مردم روسو را ناگزیر به فرار دوباره کرد و در سال ۱۷۶۵ به انگلستان روی آورد و نزد دیوید هیوم ( به انگلیسی: David Hume ) . نویسنده و فیلسوف انگلیسی پناه یافت. او در انگلستان نوشتن اتوبیوگرافی خود . اعترافات را آغاز نمود. انزوا . آوارگی و زندگی پر فشار روح و روان او را چنان پریشان کردند که روسو را تا مرز جنون پیش بردند . و او تا پایان زندگی خود دچار اختلالات مازوخیستی و پارانویا بود . به طوری که فکر می کرد همه علیه او توطئه می کنند. در این هنگام مقاله مشهوری در روزنامه ای منتشر شد که مزین به آرم پادشاهی پروس بود و بدون نام نویسنده منتشر شد. در این مقاله به شکل طنز آمیزی نوشته شده بود که اگر روسو طالب درد و رنج است . فردریک کبیر پادشاه پروس از آنجا که دوستدار روشنفکران است می تواند این درد و رنج را برای روسو فراهم کند و به روسو پیشنهاد شده بود که به پروس بیاید. این مقاله باعث شد که روسو با هیوم قطع رابطه کند . چرا که می پنداشت که او در نوشتن آن مقاله نقش داشته است. نامه آخر او به هیوم در پاریس نیز منتشر شد و مورد توجه معاصران او قرار گرفت. روسو در سال ۱۷۷۰ با شرط عدم انتشار کتاب اجازه یافت تا به فرانسه بازگردد.
روسو واپسین سال های حیاتش را در روستایی در حومه پاریس . با آرامش گذراند و به نگارش زندگانی شخصی و عاطفی خود پرداخت. او سرانجام در روز ۲ ژوئیه ۱۷۷۸ به علت سکته مغزی . در منزل خود در نزدیکی پاریس چشم از جهان فروبست. برخی از معاصران او همچون مادام دو استائل اعتقاد داشتند که او خودکشی کرده است. رویاهای گردشگر تنها . اثر خیال بافانه ناتمام او . و کتاب مشهور اعترافات . که شرح زندگی ۶۶ ساله اوست . پس از مرگ او منتشر شدند.
زندگی شخصی روسو بسیار پرتنش و مسئله برانگیز بوده است. او مؤلف کتاب امیل در تعلیم و تربیت کودکان است اما بر مبنای اعترافات او در کتابی به نام اعترافات . او پنج بچه با ترز لاواسوار داشته اند و هر پنج بچه را به نوانخانه سپرده اند. نایجل راجرز و مل تامپسون در کتاب فیلسوفان بدکردار می گویند هر پنج بچه بعد از مدتی مرده اند. همچنین . زندگی روسو با روابط متعدد با زنان آمیخته است.
در میان متفکران قرن هجدهم دو دیدگاه عام و البته متضاد نسبت به طبیعت وجود داشت. گروهی از متفکران که قریب به اتفاقشان به جنبش روشنگری تعلق داشتند و عقل و تجربه را مایه ی خوشبختی و سعادت بشر می پنداشتند . طبیعت را وحدتی زمانی-مکانی و بی جان می دانستد که از قوانین جبری فیزیک نیوتونی تبعیت می کند. در مقابل روسو و بخشی از متفکرین رومانتیک هم عصر واکنش شدیدی نسبت به چنین دیدگاهی دارند. روسو در رساله ی “گفتاری در باب علوم و هنرها” به سختی و با حدت به علوم جدید و هنرهای مدرن می تازد . چرا که دستاوردهای آن ها را از دو منظر عامل ایجاد نابرابری در میان ابنای بشر می داند. یکی آن که پیشرفت علوم طبیعی و رونق هنرهای زیبا . از طرفی نیازهای جدیدی به وجود می آورد که هر فرد برای به دست آوردن آن ها نیاز به رقابت و استثمار سایر انسان ها دارد. این نیازهای به زعم روسو “کاذب” موجب ایجاد طبقات اجتماعی و بندگی و بردگی بخشی از جامعه ی انسانی می شود. دیگر آن که پیشرفت علوم و هنرها موجب نمایش تفاوت های میان انسان ها از حیث استعدادشان در زمینه های علمی و هنری می شود. آن ها که پایه گذار این علوم و هنرها هستند و یا استعداد بیشتری در آن ها دارند بر دیگران چیره می شوند. در واقع به گمان روسو تقسیم کار که با پیشرفت علوم و صنعت اجتناب ناپذیر است یکی از مهم ترین عوامل ایجادکننده ی نابرابریست. روسو در مقابل هنرهای مدرن و علوم که آن ها را جلوه هایی از تمدن و منشاء مالکیت می داند . نظریه ی بازگشت به طبیعت را مطرح می کند. بر طبق این نظریه . بشر به عنوان موجودی پاک و یگانه با طبیعت به دنیا آمده است . اما قوانین جامعه و اصول تمدن و در رأس آن ها مالکیت خصوصی موجب فساد بشر و دوری او از معصومیت اولیه اش شده است. از این جهت پیشنهاد روسو برای اصلاح جوامع بشری . نظریه ای واپسگراست که بازگشت به حالت اولیه را توصیه می کند. به قول آیزایا برلین در کتاب ریشه های رومانتیسم . روسو هم مانند تمام متفکران رومانتیک دچار پارانویا ( بدبینی نسبت به جامعه . عصر خویش و متفکران معاصر ) و نوستالژی ( ناکجاآبادی که با بازگشت به آن بشر دوباره طعم سعادت را می چشد ) است. هرچند بسیاری از متفکرین معاصر عقاید رادیکال روسو و بینش او از ناملایمات تمدن مدرن آن هم در زمان اوج و شکوفایی آن را نشانه ی نبوغ و تیزبینی او قلمداد می کنند و تاریخ اندیشه ی بشری را از این جهت مدیون او می دانند.
روسو در کتاب گفتار دوم ایستار غیر دوستانه ای نسبت به مالکیت داشت . اما در قرارداد اجتماعی آن را یک نهاد اساسی دانست. اما هیچگاه فکر برابری اقتصادی را رها نکرد. روسو می گفت هیچ کس نباید بتواند کسی را بخرد و هیچ کس نباید ناگزیر به فروش خود باشد. او به روشنی مالکیت را ابزار سلطه بر آنهایی دانست که آن را ندارند . بنابراین گفت که مالکیت باید تحت اراده عمومی باشد. نظریه او نزدیک به نظریه های سوسیالیستی است. از نظریه او درباره مالکیت این گونه برداشت شده است که روسو . همزیستی مسالمت آمیز آزادی سیاسی و نابرابری اقتصادی را در دموکراسی غیر مملکن می بیند. او از اصل برابری اقتصادی پشتیبانی می کرد و خواستار لغو امتیازهای آریستوکرات ها و قدرت های ثروت بود
بیشترین اهتمام روسو به آزادی و برابری مردم . در کتاب قرارداد اجتماعی بود که محقق شد. روسو گفت که دولت باید بیشترین خیر عمومی و آزادی را تأمین کند. اما آزادی بدون برابری وجود نخواهد داشت ؛ بنابراین دولت باید برابری خواه باشد. روسو گفت که برابری به معنای برابری کامل قدرت و ثروت نیست . بلکه به این معنی است که هیچ کس نباید آنقدر ثروتمند باشد که دیگری را بخرد یا کسی آن قدر تهیدست که خود را بفروشد. هیچ کس نباید قدرتی بیش از آن قدرتی که قانون به او داده است . داشته باشد و آنچه به قانون به او داده است باید با نیروی طبیعی و روح آنها سازگار باشد. بدون برابری آزادی نیست و اگر هم هست . پوچ است. روسو گفت آزادی انسان در آن است که از معیارهای عالی اخلاقی پیروی کند . حقوق خود و دیگران را رعایت کند و از دولت ( قانون ) پیروی کند.
روسو در کتاب چهارم قرارداد اجتماعی موضع خود را در مورد دین مشخص می کند. او می گوید وجود کلیسا به برقراری دو قوه قانونگذاری . دو حکمران . و تقریباً دو میهن منجر می شود و این وضع را نتیجه دو وظیفه متضاد دانست و اعلام کرد هر فردی دیر یا زود ناگزیر است بین ایمان به دین و وفاداری به دولت یکی را انتخاب کند. او گفت قوانین صادر شده از طرف کلیسا با قوانین جامعه مدنی در تعارض است و تنها دولت باید مردم را زیر کنترل داشته باشد. روسو به این معتقد بود که کلیسا باید زیر نظر دولت باشد. همان نظری که منتسکیو نیز اعلام داشته بود .
روسو در فصل هشتم این کتاب گفت: آن کس که بگوید غیر از دین من در هیچ دینی رستگاری نیست باید از کشور رانده شود

ژان ژاک روسو

جملات زیبای ژان ژاک روسو .. کلیک کنید

برچسب ها :

همچنین ببینید

آلبر کامو – زندگینامه و بیوگرافی

آلبر کامو – زندگینامه و بیوگرافی

زندگینامه آلبر کامو زندگینامه و بیوگرافی آلبر کامو نویسنده . فیلسوف و روزنامه نگار فرانسوی …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + پنج =