ایمانوئل کانت – زندگینامه و بیوگرافی

ایمانوئل کانت

زندگینامه و بیوگرافی ایمانوئل کانت چهره محوری در فلسفه جدید

ایمانوئل کانت

ایمانوئل کانت ( زاده ۲۲ آوریل ۱۷۲۴ – درگذشته ۱۲ فوریه ۱۸۰۴ ) چهره محوری در فلسفه جدید است. وی تجربه گرایی و عقل گرایی ابتدایی مدرن را در هم آمیخت . و تا به امروز تأثیر مهم وی در مابعدالطبیعه . معرفت شناسی . اخلاق . فلسفه سیاسی . زیبایی شناسی و دیگر حوزه ها ادامه دارد. ایده بنیادین فلسفه نقدی کانت به ویژه در نقدهای سه گانه وی نقد عقل محض . نقد عقل عملی . و نقد قوه حکم . خودآیینی انسان است. وی استدلال می کند که فاهمه انسان . منشأ قوانین عمومی طبیعت است که تشکیل دهنده همه تجربه ماست ؛ و عقل انسان است که قانون اخلاقی را به ما می دهد که این قانون . مبنای ما برای باور به خدا . آزادی . و جاودانگی است ؛ بنابراین . شناخت علمی . اخلاق . و باور دینی متقابلاً سازگار و مورد اطمینانند زیرا همه آنها متکی به بنیان یکسان خودآیینی انسانند . که به علاوه . انسان براساس جهان نگری غایت شناسانه حکم تأملی . غایت نهایی طبیعت است. او هم چنین یکی از فیلسوفان کلیدی روشنگری است و فلسفه وی از اندیشه های مسلط بر نیمه نخست سده نوزدهم است
ایمانوئل کانت به سال ۱۷۲۴ ( میلادی ) در کونیگسبرگ . مرکز پروس شرقی . در خانواده ای متوسط و مسیحی از مذهب متقدسان لوتری زاده شد. اجدادش چند صد سال پیش از تولد وی از اسکاتلند مهاجرت کرده بودند. پدرش زین ساز بود و خانواده او ۹ فرزند داشتند و کانت فرزند چهارم شان بود. در ۸ سالگی به اصرار پدر به دست کشیشی به دبیرستان مذهبی فردریک رفت و تا دانشگاه در این مدرسه مذهبی درس خواند.
در دانشگاه کونیکسبرگ به تحصیل فلسفه و ریاضیات پرداخت وپس از دانشگاه چند سالی به تدریس خصوصی می کرد. در سی و یک سالگی به دانشیاری منصوب گشت. در این سمت به شهریه ای که شاگردانش می پرداختند وابسته بود و گاهی مجبور می شد بخشی از کتاب هایش را برای جبران کسری عواید بفروشد. پانزده سال در این شغل حقیر باقی ماند و در این مدت دو بار تقاضای استادی کرد و هر دو دفعه رد شد. سر انجام در سال در ۱۷۷۰ به مقام استادی منطق و فلسفه مابعدالطبیعه در دانشگاه کونیکسبرگ نائل شد
پس از انتشار مقاله معروف خود تحت عنوان درباره صورت و اصول جهان حسی و معقول که در سال ۱۷۷۰ منتشر شده . بیش از ده سال نوشته مهمی در زمینه فلسفه منتشر نکرد. در این مدت به نگارش کتاب نقد عقل محض مشغول بود. هنگامی که کانت نسخه خطی کتاب را به دوست نزدیکش هرتس که از علاقه مندان فلسفه بود داد . هرتس پس از خواندن نیمی از آن . کتاب را پس داد و گفت که می ترسد اگر همه آن را بخواند دیوانه شود. از در ۱۷۷۵ . مقاله ای در زمینه کیهان شناسی نوشت و عقایدی مشابه آنچه لاپلاس بعدها بیان کرد ابراز نمود. در سال ۱۷۸۱ . چاپ نخست نقد عقل محض منتشر شد و استقبال اولیه از این کتاب سخت برای کانت ناامید کننده بود. مندلسون اعلام کرد که قادر به تعقیب استدلال های کانت نیست و ناتوانی عصبی او را از هرگونه کار سنگین بازمی دارد ؛ ولی تنها چندسال بعد اهمیت نقد عقل محض آشکار و تصدیق شد
وی در ۱۲ فوریه ۱۸۰۴ میلادی درگذشت. در مراسم تشییع جنازه او . مردم از شهرهای مختلف آلمان گرد آمدند تا به مردی بزرگ ادای احترام نمایند. بر سنگ نوشته آرامگاه وی این جملات حک شده است: دو چیز . هر چه مکررتر و ژرف تر به آن ها می اندیشم . ذهنم را با شگفتی و هیبت باز هم تازه تر و فزاینده تری به خود مشغول می دارند: آسمان پر ستاره بر فراز من و قانون اخلاقی در درون من.
کانت در سال های پایانی عمر به اندیشه های زرتشت . پیامبر ایرانی . علاقه مند شد. او نام زرتشت را در عنوان های دو اثر خود در ۱۸۰۲ آورده است:
زرتشت با چکیده فلسفه او تحت یک اصل
زرتشت: خرد فیزیکی همراه با خرد اخلاقی-عملی او در یک آمیختگی برون گرایانه زرتشت بهترین پیامبر جهان است
کانت در زندگی نظمی استثنایی داشت. کارهایش را در ساعتی مخصوص به خود انجام می داد و ذره ای از آن تخلف نمی کرد. بین مردم شهرش این جمله رایج بود که: می توانید ساعتتان را با کارهای کانت تنظیم کنید. او هرگز ازدواج نکرد و به مسافرتی هم نرفت. معروف است که در کتابخانه اش تنها یک عکس داشت و آن عکس روسو بود. وظایفش به عنوان مدرس دانشگاه ایجاب می کرد که همه بخش های فلسفه را درس دهد و سالهای متمادی توان فکری خود را مصروف تدریس . انتشار کتابهای مختلف و مقالات کرد
کانت در فلسفه خود در پی پاسخگویی به سه پرسش اساسی است: نخست این که چه چیز را می توان دانست ( نقد عقل محض ) ؟ دوم این که چه باید کرد ( نقد عقل عملی ) ؟ و سوم این که چه امید و انتظاری می توان داشت ؟
وی از هیوم . روسو و لایبنیتز تأثیرپذیری زیادی داشت و بر فلاسفه بعد از خود مانند هگل . و کل جریان ایده آلیسم آلمانی نیز تأثیر زیادی بر جای گذاشت. از او نقل شده که هیوم مرا از خواب دگماتیسم بیدار کرد. معروف است که وقتی کانت کتاب امیل روسو را به دست گرفت . حتی گردش روزانه خود را هم کنار گذاشت چراکه می خواست کتاب را یک مرتبه تمام کند.
یرای شروع معرفت شناسی کانت باید گفت معرفت شناسی شاخه ای از فلسفه است که به عنوان نظریه چیستی معرفت و راه های حصول آن تعریف می شود. مثلاً از کجا وچگونه متوجه شویم مطلبی درست است و ریشه شناخت ما از کجامی آید ؟
در اصل این مسئله معرفت شناسی مهم ترین بخش از فلسفه مدرن بعد از لاک به حساب می آید که تمام موفقیت های مکتب تجربه گرایی در انگلستان در این زمینه است. یکی از بزرگترین تجربه گرایان و فلاسفه تاریخ بریتانیا که هم دوره کانت بود . دیوید هیوم بود که تجربه گرایی را به اوج خود رساند. یک روز کانت مشغول خواندن بزرگ ترین اثر هیوم یعنی تحقیق در فاهمه انسانی بود که اعلام کرد که :از خواب جزم اندیشانه ( متعصبانه ) اش بیدار شده است. پس کانت نوعی نگاه متعادل و بینابینی یا سنتزی در برخورد با دو مشرب مسلط آن زمان . یعنی فلسفه قاره و فلسفه انگلستان در پیش گرفت و همین نگاه به وی امکان داد تا به دور از حب و بغض های رایج در میان پیروان این دو مشرب امکان تلفیق و ترکیب آن ها را فراهم سازد و سنتز یا برابر نهاد دیگری ارایه کند که نام او را در عرصه نظام فلسفی جهان و فلسفه کلاسیک آلمان به اوج افتخار برساند. یکی از میراث های اساسی به جای مانده از دستگاه فکری و تحلیلی کانت مبادرت به فراهم ساختن بستر نقد به عنوان یکی از بسترهای چالش برانگیز در عرصه فلسفه مدرن اروپاست. او همانند تجربه گرایان معتقد بود که ابتدائاً باید به قوه شناخت پرداخت و محدودیت ها و توانایی های آن را معلوم کرد و این بستر را با تدوین سه اثر مهم که بعدها به صورت آثار کلاسیک فلسفه مدرن و ایده آلیسم آلمانی درآمدند پی می گیرد ؛ یعنی در قالب نقد عقل محض و دوم نقد عقل عملی و سوم نقد قوه حکم یا نقد داوری
او یازده سال چیزی منتشر نکرد تا نقد عقل محض را به اتمام رساند در سال ۱۷۸۱ بزرگ ترین شاهکار فلسفی خود و یکی از بهترین آثار فلسفی تاریخ بشر در کنار کتاب جمهور از افلاطون و اخلاق از اسپینوزا. به این ترتیب . وی با ترکیب این دو مشرب روند تکامل فلسفه را متحول ساخت و مسیر آن را دگرگون کرد. در این راه او دو حرکت یا گام اساسی را در پیش گرفت. او در کتابش:
با تأکید بر قوت و توانمندی این ادعای تجربه گرایی که تجربه حسی تنها منبع شناخت و منشأ تمام آرا و اندیشه های انسان به شمار می رود ولی نتیجه گیری بدبینانه آن را قبول نداشت که نمی توان این آرا و اندیشه ها را توجیه نمود و علت یا عللی برای آن ها اقامه کرد.
از سوی دیگر . این ادعای عقل گرایی را نیز قبول نداشت که حقایق واقع درباره مسئله وجود یا عدم پدیده ها و اشیا تنها به مدد عقل قابل شناسایی است. می توان حرکت کانت را خروج عقل گرایی و ایده آلیسم از بن بست های کور آن دانست.
او می خواست بر نگاه فلسفی هیوم چیره شود که تاحدی هم توانست و هم نتوانست. او اثبات کرد که بر خلاف نظر هیوم می توان نظام متافیزیکی بوجود آورند ولی نمی توان گفت که خداوند وجود دارد. در اصل در کتابش تمام روش های اثبات وجود خداوند را زیر سؤال برد که همین بعده ها برایش دردسر تراشید. کتاب به حدی سخت بود که وقتی برای هرتس . دوست وناشرش . فرستاد آن را نیمه خوانده پس فرستاد و استدلالش این بود که بیش تر از این خواندن کتاب با احتمال دیوانگی همراه خواهد بود و از ترس دیوانگی از خواندن بقیه کتاب منصرف شده است. امروزه بسیاری از فلاسفه متعجب اند چگونه توانسته نیمی ار کتاب را بخواند! کتاب بیش تر از ۸۰۰ صفحه از استدلال های مشکل بود به همین خاطر تازه ۵ سال بعد در ۱۷۸۶ حکومت پروس متوجه دیدگاه کانت می شود و آن را برای چاپ ممنوع می کند ؛ و بامرگ شاه در سال ۱۷۹۷ کانت خود را از قید تعهد نسبت به این تصمیم آزاد دید ( البته حکومت این را تأیید نمی کرد ) و دو باره نقد خرد عملی اش را نوشت.
راه حل پیشنهادی کانت برای این مسئله که چگونه حکم ترکیبی پیشین درباره ممکن است آنست که به جای آن که فرض کنیم اشیاء اصل اند و ذهن ما ادراک خود را تابع حقیقت آن ها می کند . فرض کنیم که ذهن ما اشیاء را بر ادراک خود منطبق می سازد ؛ بنابراین موضوع ناممکن است که بدانیم ادراک ذهن ما با حقیقت اشیاء منطبق هست یا نه. کانت این استدلال را انقلاب کوپرنیکی خود می خواند. در کتاب نقد عقل عملی نیز که در ۱۷۸۸ تألیف شد به تحقیق در خصوص مابعدالطبیعه یعنی شناخت مسایلی چون وجود خدا . جاودانه بودن روح . جبر و اختیار انسان . ضرورت آزادی و نظایر آن ها پرداخته است.
کانت معتقد بود که اراده خیر و حسن نیت تنها مفهوم ذاتاً خوب است و معنی حسن نیت . انجام وظیفه است . تنها دلیل موجه برای ادای وظیفه همان وظیفه بودن آن است و هیچ دلیل دیگری نباید داشته باشد . و اگر کسی از ترس مجازات و یا به امید پاداش ادای وظیفه کند . تکلیف خود را انجام نداده است. کانت در این زمینه گفته است: من خواب می دیدم و می پنداشتم که زندگی تمتع است چون بیدار شدم دیدم وظیفه است. تکلیف عملی است که شخص برای متابعت از قاعده کلی انجام می دهد. به عبارتی دیگر تکلیف احترام به قانون است. قاعده اخلاقی اصلی کانت این است که شخص باید همواره چنان عمل کند که گویی شیوه عمل او قانون فراگیر طبیعت خواهد شد و همواره و همه وقت قانون کلی خواهد بود. قاعده اساسی دیگر در فلسفه کانت بیان می کند که انسان غایت فی نفسه است و باید با هر انسانی . خواه خود و خواه دیگران به عنوان غایت رفتار کرد نه وسیله رسیدن به هدف.
کانت زیبایی را صورتی از غایت مندی می داند . البته زمانی که مستقل از ارایه یک غایت فهم و دریافت شود چرا که کانت غایتمندی را بدون غایت می پذیرد. به اعتقاد کانت قضاوت یا داوری نوعی ملکه و قوه استعداد عمومی است و همه افراد در معرض یا در محدوده آن قرار دارند و طبعاً کم و بیش تحت تأثیر آن هستند یا از آن برخوردارند اما داوری بر خلاف تصور رایج تنها قدرت تمیز یا انتخاب نیست بلکه از طریق هماهنگ سازی و ایجاد اعتدال یعنی ایجاد امر زیبا و یا از طریق کنار گذاشتن و محو یا فرارفتن ( امر والا ) می توان مفهوم داوری را ارتقا بخشید. از سوی دیگر کانت در کتاب نقد قوه داوری می کوشد تا شکلی بسیار زیبا و عالی از احساس را در قضاوت زیباشناختی پیدا کند که به گونه ای ماتقدم و پیشینی تجربه لذت و رنج را تعیین نماید. این تجربه حاکی از هماهنگی ( امر زیبا ) یا محو و از بین رفتن ( امر والا ) ای است که هر گونه نقد و داوری مستلزم آن است.
در مورد مسئله آزادی اراده . کانت قائل به مختار بودن و اراده آزاد انسان است. او معتقد است که این موضوع به برهان و استدلال نیازی ندارد و عقل محض در تحلیل این مسئله عاجز است. او وجود انسان را شامل وجه طبع و عقل می داند. طبع انسان مربوط به طبیعت است و تابع علیت و جبری . اما عقل انسان از جمله معقولات است و زمانی نیست. پس هنگامی که انسان از عقل خود پیروی کند و تکالیف خود را انجام دهد . محکوم اراده خود یعنی آزاد خواهد بود.
کانت به اندازه اسلاف فیلسوف پیشین خود در فکر اثبات و استقرار آزادی اراده بود . ولی چون از دشواری هایی که در این راه در پیش رو داشت آگاه بود نوشت: از آنجا که پیوند ناگسستنی رویدادها ( پدیده ها ) قانون تغییرناپذیر طبیعت است . اگر رویدادها واقعاً و مطلقاً حقیقت داشته باشند آزادی اراده ممتنع است ؛ لذا فیلسوفانی که در این مسئله به عقیده عموم بگروند هرگز نخواهند توانست دو مفهوم طبیعت و آزادی را سازگار سازند.
از دیدگاه کانت . آزادی مادامی که با آزادی هر فرد دیگر . بتواند در چارچوب یک قانون عمومی برقرار باشد . تنها حق اولیه ای است که به هر انسانی به دلیل انسان بودنش تعلق دارد. کانت همه دیگر اصل های حقوق بشری مانند برابری و استقلال انسان را از همین اصل بنیادین آزادی مشتق می کند. کانت در فلسفه سیاسی خود . نه تنها آخرین پیوندهای میان اندیشه سیاسی دوران جدید و دورانهای پیش از آن را بطور قطعی می گسلد . بلکه فراتر از آن . مفهوم حق طبیعی عصر روشنگری را به گونه ای پیگیر رادیکالیزه می کند.
وقتی آرای آزاداندیشانه روسو در انقلاب کبیر فرانسه به بار نشست . کانت از شادی گریست . احساسی که در جامعه محافظه کار آلمانی و اخلاق تا حدی سیاست گریزش مغایرت داشت. کانت در بین فیلسوفان مدرن کمتر به سیاست و فلسفه سیاسی توجه می کرد. همچنین کانت می گویید اثبات اینکه موجودات عاقل آزاد و مختار هستند . به طریق نظری برای عقل انسان غیرممکن است. پس نمی توان اثبات کرد که آزادی امکان ندارد. قانون اخلاقی ما را به فرض آن مجبور می کند و لذا مجاز می داند که ان را فرض نماییم. قانون اخلاقی از این رو ما را مجبور به فرض آن می نماید که مفهوم آزادی و مفهوم اصل اعلای اخلاق آنچنان از یکدیگر لاینفک و متحد هستند که می توان آزادی عملی را به عنوان استقلال اراده از هر چیزی غیر از قانون اخلاقی تعریف کرد ؛ و به واسطه این علاقه لاینفک گفت شده قانون اخلاقی آزادی را مفروض می دارد. در ادامه کانت می گوید:اینکه انسان نسبت به عمل واحد از لحاظ نابرابری ها و ذوات معقول آزاد و از لحاظ تجربی موجب و مجبور است چندان ساده و آسان نیست ولی کانت با توجه به مقدماتی که تمهید کرده چاره ای جز اتخاذ این نظر را ندارد.
از نظر کانت اخلاق مستلزم دین نیست یعنی انسان برای شناختن تکلیف خود خدا را به عنوان شارع کل که باید مورد رحمت واقع شود بدانیم. اما به خدا حرمت گذاشتن چه معنی دارد ؟ معنی آن این است که قانون اخلاقی را رعایت کنیم و برای ادای تکلیف عمل کنیم. به عبارت دیگر کانت برای آداب دینی دعا و اظهار عبودیت و پرستش چه فردی و چه جمعی ارزش زیادی قائل نبود. نظر او در این باره در عبارت معروف او خلاصه شده که می گوید: هر چیزی غیر از طریق سلوک اخلاقی که انسان خیال می کند برای ترضیه خود انجام دهد توهم دینی و عبادت کاذب خداوند است.
کانت برهانی در جهت اثبات وجود خداوند ارائه می کند که به برهان اخلاقی مشهور است. او استدلال می کند که عقل عملی حکم می کند که انسان وظیفه دارد به دنبال خیر تام باشد. خیر تام شامل فضیلت کامل و سعادت کامل است. هم چنین عقل عملی حکم می کند که هر وظیفه ای تنها در صورتی بر عهده مکلف است که از عهده آن برآید و مهیا کردن شرایط جهان خارج برای رسیدن به خیر استعلایی . از عهده انسان خارج است. پس باید خالقی در طبیعت این هماهنگی را برقرار سازد که همان خداست. این نوع استدلال ابداع کانت است چرا که پیشینیان از اثبات وجود خداوند تعهد اخلاقی را نتیجه می گرفتند اما کانت مسیر عکس را می پیماید. در مورد بقای نفس نیز کانت استدلالی مشابه می آورد و می گوید که نفس انسان خود را مکلف می یابد که به سوی کمال و سعادت و خیر تام حرکت کند اما در این دنیا عقل پایبند تمایلات و طبع است و سعادت و خیر تام با هم به دست نمی آیند . پس می توان امیدوار بود پس از مرگ درجهانی که این تباین میان عقل و طبع وجود نداشته باشد به کمال برسد.
هگل از کانت به خاطر تفکر انتزاعی و تلاش در جهت شناخت پیش از شناخت یافتن انتقاد می کند و این کار را مثل خودداری از تن به آب زدن پیش از شنا آموختن می داند. پس از کانت هگل مدعی شد که خواسته نهایی دوران مدرن . این است که تفکر . تمام دانش ها و ارزش هایش را آزادانه و به نحو خود مختار از عقل استخراج کند. علاوه بر این نباید هیچ پیش فرض غیر مستندی را درباره خودش بپذیرد. به هر حال جستجوی هگل برای یافتن یک علم منطق برون پیشفرض . منجر به این شد که نسبت به کفایت سازمانبندی مقولات کانتی برای تفکر شک کند. از آنجا که اندیشیدن به هستی اندیشیدن به شدن است مقولات تفکر هگلی با نظمی . ترادفی مرتب شده است. منظور کیفیت . کمیت . ویژگی . ماهیت وجود . جوهر علیت و نهایتاً عقل خود موختار می باشد. هگل از اینجا روشی برای نقد و بسط درون ذات ارائه می دهد که در آن هر مقوله حقیقت را در قالب استعدادها و محدودیت های تعین قبلی برای بالا بردن مرتبه آشکار می کند. این اصل روح هر دانشی به راستی علمی است نام دارد. هگل مانند کانت معتقد بود که اراده آزاد راستین اراده ای است که خودش و آزادی خودش را اداره کند. او فلسفه حقوقیش را در برابر فلسفه تکلیفی ای وضع می کند که به نظر او مانع از تخلف هایی مثل دزدی و قتل نمی شود. او در فلسفه حق اعلام می دارد که: حق مطلق حق محّق بودن است . از اینجا هگل به این امر مطلق می رسد که: شخص باش و دیگران را بسان شخص احترام کن. از دیگر کسانی که به کانت نقد وارد می کند مارتین هایدگر است. دلمشغولی اصلی هایدگر پرسش از هستی و هستی شناختی بود. در ضمن این پیامد نیز ذهن او را مشغول کرده بود که اهمیت این پرسش در طول تاریخ هستی به فراموشی سپرده شده است. هایدگر معتقد بود که فلسفه کانت حول همان مبتلابهی می گردد که او با آن درگیرست. یعنی ( هستی آنجا ) . این واژه به همان جایی اشاره دارد که موجود در آن رشد میابد و می تواند به چیزهایی دست یابد. این قول کانت شیء فی نفسه متفاوت از جلوه نیست . بلکه صرفاً همان چیزیست که از منظری دیگر به آن نگریسته شده است و هایدگر را تهییج می کرد. این سخن یعنی شیء فی نفسه قابل جدا شدن از آگاهی متناهی نیست.
هایدگر با این پرسش که علم به شیء فی نفسه چگونه حاصل می شود . متوجه اهمیت این استنتاج می شود که چگونه یک وجود متناهی که به خودی خود چیزی جز یک ذات نیست و وجودش وابسته پذیرشش است به دانش دست میابد . یعنی به آن جوهر . بیش از آنکه وجود داده شده باشد می رسد . بدون آنکه خود خالق آن باشد ؟ به اینگونه است که هایدگر مسئله حکم تألیفی پیشینی کانت را دوباره صورت بندی می کند. به نظر هایدگر مسئله دانش همواره تکرار می شود.

ایمانوئل کانت

جملات زیبای ایمانوئل کانت .. کلیک کنید

برچسب ها :

همچنین ببینید

کارل مارکس – زندگینامه و بیوگرافی

کارل مارکس – زندگینامه و بیوگرافی

کارل مارکس که بود ؟ – زندگینامه و بیوگرافی کارل هاینریش مارکس کارل مارکس متفکر …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.