انوره دو بالزاک – زندگینامه و بیوگرافی

انوره دو بالزاک

زندگینامه و بیوگرافی انوره دو بالزاک نویسندهٔ نامدار فرانسوی

اونوره دو بالزاک

اُنوره دو بالزاک ( زاده ۲۰ مه ۱۷۹۹ – درگذشته ۱۸ اوت ۱۸۵۰ ) نویسنده نامدار فرانسوی است که او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی در ادبیات می دانند.
کمدی انسانی نامی است که بالزاک برای مجموعه آثار خود که حدود ۹۰ رمان و داستان کوتاه را دربرمی گیرد برگزیده است. توصیفات دقیق و گیرا از فضای حوادث و تحلیل نازک بینانه روحیات شخصیت های داستان بالزاک را به یکی از شناخته شده ترین و تأثیرگذارترین رمان نویسان دو قرن اخیر تبدیل کرده است.
بالزاک در خانواده ای میانه حال در شهر تور . فرانسه به دنیا آمد. در هشت سالگی به مدرسه ای شبانه روزی فرستاده شد . اما در ۱۸۱۳ مدرسه را ترک کرد و سال بعد همراه با خانواده راهی پاریس شد. در ۱۸۱۹ در رشته حقوق مدرک گرفت . اما به رغم خواست خانواده بر آن شد تا به ادبیات بپردازد.
در ابتدای راه تحت تأثیر والتر اسکات شروع به نوشتن رمان های تاریخی کرد ؛ رمان هایی که خود بعدها از آنها به عنوان مزخرفات ادبی یاد کرد. در این دوران سخت با زنی به نام لور دو برنی آشنا شد. این زن که بیش از بیست سال از او بزرگ تر بود . در زندگی بالزاک نقش مادر و نیز معشوقه را ایفا کرد. وی از بالزاک حمایت های مادی و معنوی فراوان کرد و محبتی را که بالزاک در دوران کودکی از آن محروم بود برای وی به همراه آورد.
اولین اثر قابل توجه بالزاک روان شناسی ازدواج در سال ۱۸۲۹ انتشار یافت. پس از نوشتن چند رمان عامه پسند و فکاهی و تلاش برای کسب درآمد از عرصه چاپ و نشر که به بدهی سنگینی برای او انجامید . انتشار رمان چرم ساغری در سال ۱۸۳۱ شهرت بیشتری برایش به ارمغان آورد.
بالزاک پس از آن بیشتر شبانه روز را به نوشتن می پرداخت و با توجه به اقبالی که آثارش یافته بود و خوش پوشی و خوش گفتاری اش مهمان خوش آمد سالن های پاریس از جمله سالن دوشس دابرانتس بود. رمان زنان رهاشده به این زن تقدیم شده است.
بالزاک در طول زندگی خود با زنان متعددی رابطه عاشقانه برقرار کرد. تقریباً همه این زنان الهام بخش شخصیت های مؤنث رمان های بالزاک هستند. از میان آنها می توان به لور دو برنی ( مادام دو مورسوف در زنبق دره ) . دوشس دو کستری ( دوشس دولانژه در اثری به همین نام ) . کارولین مربوتی ( دینا دو بودره در رمان ”الهه ناحیه” ) . و کنتس ژیدوبونی ویسکونتی ( لیدی دادلی در رمان زنبق دره ) اشاره کرد. بالزاک از رابطه اش با مری دو فرنه صاحب دختری به نام مری کارولین شد و از میان زنانی که دلبسته شان شد . با کنتس اولین هانسکا همسر اشراف زاده ای لهستانی که املاک وسیعی در روسیه داشت . رابطه افلاطونی و مکاتبه ای ۱۷ ساله ای برقرار کرد. این نامه ها تحت عنوان نامه به بیگانه انتشار یافته است. هرچند کنتس هانسکا پس از مرگ شوهرش در ۱۸۴۱ از ازدواج با او سر باززد . اما در ۱۸۵۰ زمانی که بالزاک سخت بیمار بود به ازدواج با او رضایت داد. چند ماه بعد بالزاک در پاریس درگذشت و در قبرستان پرلاشز به خاک سپرده شد.
آثار بالزاک آینه ای از جامعه فرانسه روزگار اوست. او افراد هر طبقه اجتماعی . از اشراف فرهیخته گرفته تا دهقانان عامی را در کمدی انسانی خود جای می دهد و جنبه های گوناگون شخصیتی آنان را در معرض نمایش می گذارد. بهره گیری او از شگرد ایجاد پیوند میان شخصیت ها و تکرار حضور آنها در داستان های مختلف موجب می شود تا در گسترش روان شناسی شخصیت های منفرد توفیق یابد.
رئالیسم عریان و بدبینی بالزاک به سرشت انسانی که در آثارش هویداست . او را زمینه ساز ایجاد جنبش ناتورالیسم در ادبیات فرانسه کرده است. تأثیر او بر بسیاری از نویسندگان ناتورالیست از جمله امیل زولا کاملاً آشکار است. عوامل بسیاری در این بدبینی سهیم بودند . مثل دوران کودکی و اوضاع اجتماعی زمان او.

اونوره دو بالزاک

جملات زیبای انوره دو بالزاک .. کلیک کنید

برچسب ها :

همچنین ببینید

بنجامین فرانکلین – زندگینامه و بیوگرافی

بنجامین فرانکلین – زندگینامه و بیوگرافی

بنجامین فرانکلین زندگینامه و بیوگرافی بنجامین فرانکلین نویسنده ، چاپخانه دارطنزنویس ، نظریه پرداز سیاسی …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.