فیثاغورس – زندگینامه و بیوگرافی

فیثاغورس

زندگینامه و بیوگرافی فیثاغورس فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان

فیثــا غــورث

پیتاگوراس . فیثاغورس یا فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان ( ۵۶۹–۵۰۰ پیش از میلاد ) بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند . بر پایه اصول و براهین قیاسی بنا کند
فیثاغورس در جزیره ساموس . نزدیک کرانه های ایونی . زاده شد. او در عهد قبل از ارشمیدس . زنون و اودوکس ( ۵۶۹ تا ۵۰۰ ) پیش از میلاد می زیست.
در جوانی به سفرهای زیادی رفت و این امکان را پیدا کرد تا با افکار مصریان باستان . بابلیان و مغان ایرانی آشنا شود. تقریباً . ۲۲ سال در سرزمین های خارج از یونان بود و چون از سوی پولوکراتوس . شاه یونان . به آمازیس . فرعون مصر سفارش شده بود . توانست به سادگی به رازهای کاهنان مصری دست یابد. سال ها در مصر ساکن بود و در خدمت کاهنان و روحانیان مصری به شاگردی پرداخت و علوم مختلف آموخت. سپس از آنجا روانه بابل شد و شاگردی را از نو آغاز کرد. او در بابل به حالت اسارت زندگی می کرد تا اینکه به همراه داریوش اول به پارس آمد و از تخت جمشید که در حال ساخت بود دیدن کرد.
در حدود سال ۵۳۰ قبل از میلاد . از مصر بازگشت . و در زادگاه خود مکتب اخوتی ( که امروزه برچسب مکتب فیثاغورس بر آن خورده است ) را بنیان گذاشت که طرز فکر اشراقی داشت. هدف او از بنیان نهادن این مکتب این بود که بتواند مطالب عالی ریاضیات و مطالبی را تحت عنوان نظریه های فیزیکی و اخلاقی تدریس کند و پیشرفت دهد.
شیوه تفکر این مکتب با سنت قدیمی دموکراسی . که در آن زمان بر ساموس حاکم بود . متضاد بود ؛ و چون این مشرب فلسفی به مذاق مردم ساموس خوش نیامد . فیثاغورس به ناچار . زادگاهش را ترک گفت و به سمت شبه جزیره آپتین ( از سرزمینهای وابسته به یونان ) رفت و در کراتون مقیم شد.
گفته می شود که او با یک زن فلسفه دان به اسم “تیانو” که ازطرفدارانش بود ازدواج می کند. آنها صاحب ۱ پسر به اسم “تلاگوس” . و ۳ دختر به اسم دامو . اریگ نته . و ماییاً می شوند. به روایتی اولین کسی که کشف کرد موسیقی می تواند با زبان ریاضی بیان شود فیثاغورث بود. نقل است در شهر گذر می کرده که صدای چکش زدن آهنگری توجه اش را جلب می کند. نزدیک آهنگنر می رود و مشاهده می کند که هر چکش یک صدای خاص و یکنواخت خود را دارد. او فرمول صدای آنها را به ریاضی پیدا کرده و می نویسد. به قولی برای اولین بار موسیقی نوشته می شود. البته این روایت تکذیب می شود چرا که فرمول ابداعی فیثاغورث برای سازهای سیمی نوشته شده . نه سازهای کوبه ای . آنچه به نظر قطعی می آید این است که فیثاغورث توانسته بود به فرمولی ریاضی برای نوشتن موسیقی دست یابد.
او اولین کسی بود که گفت کره زمین گرد است و دارای قطب شمال و جنوب بوده . و به دور خورشید می گردد. در افسانه ها چنین آمده است که متعصبان مذهبی و سیاسی . توده های مردم را علیه او شوراندند و مکتب و معبد او را آتش زدند و وی در میان شعله های آتش جان سپرد.
فیثاغوس دانشمند و ریاضیدان یونان باستان . هنگامی که بر روی مثلث قائم الزاویه بررسی کرد که همواره مساحت مربعی که با وتر یک مثلث قائم الزاویه ساخته می شود برابر است با مجموع مساحت دو مربعی که با اضلاع زاویه قائم ساخته می شود این قانون بعدها به عنوان رابطه فیثاغورس شناخته شد که در هر مثلث قائم الزاویه . مجذور وتر برابر است با مجموع مجذور دو ضلع زاویه قائمه.
این جمله معروف را دوستدارانش در رثای او گفته اند: Sic transit gloria mundi یعنی افتخارات جهان چنین می گذرند
. پروکلوس درباره فیثاغورث می گوید:
فیثاغورس این علم ( علم ریاضیات ) را به شکل آزاد آموزشی . امتحان کردن قواعد آن از آغاز و جستجوی قضایا به روشی غیر مادی و ذهنی تغییر داد. او نظریه متناسب ها و ساخت اشکال کیهانی را کشف کرد.
همچنین برتراند راسل درباره فیثاغورس می نویسد:
هیچ کس را نمی شناسم که در عالم اندیشه به اندازه فیثاغورس تأثیرگذار بوده باشد.
فیثاغورس از شاگردانش انجمنی در شهر کُرُتُن در جنوب ایتالیا تشکیل داد. او در آنجا نه تنها به آموزش ریاضیات می پرداخت . بلکه از ریاضیات نتایج عرفانی می گرفت.
باید دانست که پیروان فیثاغورس تمام نظریاتشان را به استاد نسبت می دادند ؛ و بنابراین مشخص نیست که چه اندازه از آیین فیثاغوری از خود فیثاغورس . و چه اندازه آن از شاگردانش است

فیثــا غــورث

جملات زیبای فیثاغورس .. کلیک کنید

برچسب ها :

همچنین ببینید

ویلیام جیمز – زندگینامه و بیوگرافی

ویلیام جیمز – زندگینامه و بیوگرافی

زندگینامه و بیوگرافی ویلیام جیمز درباره ولیام جیمز فیلسوف آمریکایی و بنیانگذار مکتب پراگماتیسم ویلیام …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.