فرانسیس بیکن – زندگینامه و بیوگرافی

فرانسیس بیکن

زندگینامه و بیوگرافی فرانسیس بیکن فیلسوف ، سیاستمدار ، دانشمند ، حقوقدان و نویسنده انگلیسی

فرانسیس بیکن

فرانسیس بیکن زاده ۲۲ ژانویه ۱۵۶۱ – مرگ ۹ آوریل ۱۶۲۶ فیلسوف . سیاستمدار . دانشمند . حقوقدان و نویسنده انگلیسی بود. بسیاری وی را محور اصلی تحول فکری در قرون وسطی می دانند تا جایی که او را از بانیان انقلاب علمی می شمارند و پایان سلطه کلیسا بر تفکر را به اندیشه های او نسبت می دهند
فرانسیس بیکن در ۲۲ ژانویه ۱۵۶۱ در لندن یورک هاوس در منزل پدرش سر نیکولا بیکن متولد شد. پدر او بیست سال اول سلطنت ملکه الیزابت مهردار سلطنتی بود. مادر بیکن لیدی آن کوک خواهر زن لرد بارلی خزانه دار ملکه الیزابت و یکی از مقتدرترین مردان انگلیس بود. این زن که که دختر سراموزگارادوارد ششم پادشاه انگلستان بود . در علم کلام متبحر بود و با اسقفهای زمان خویش به لاتینی مکاتبه می کرد.
در دوازده سالگی بیکن را در کمبریج به کالج ترینیتی فرستادند ولی پس از سه سال آنجا را ترک کرد. در شانزده سالگی در سفارت انگلیس در پاریس ماموریتی به وی پیشنهاد شد. پدر او در سال ۱۵۷۹ وفات یافت.
وی با آنکه شانزده سال بیشتر نداشت در دفتر سفارت انگلستان در فرانسه ماموریتی به وی پیشنهاد شد و پس از آنکه مضرات و منافع این کار را خوب سنجید آنرا پذیرفت. پدر او سر نیکولس ناگهان در سال ۱۵۷۹ وفات یافت. وی تصمیم داشت اموالی مادام العمر به فرانسیس بیکن تخصیص دهد ولی مرگ او بر اینکار سبقت گرفت و سیاست مدار جوان به عجله به لندن فراخوانده شد در حالی که در ۱۸ سالگی پدر خود را از دست داده بود و عایداتی هم نداشت. او به زندگی اسراف آمیز عصرخود خو گرفته بود و برای او قناعت به زندگی ساده سخت می نمود. به همین جهت وارد رشته حقوق شد و برای به دست آوردن یک شغل سیاسی خویشان متنفذ خود را به تنگ آورد.
در۱۵۸۳ از تانتون به نمایندگی مجلس انتخاب شد. چند سال بعد لرد اسکس دوست بیکن توطئه ای بر ضد ملکه ترتیب داد تا او را زندانی کند و جانشینش را به تخت بنشاند. بیکن در نامه ای او را از این عمل بازداشت و به او نوشت که تا ابد به ملکه وفادار می ماند. اسکس در پی توطئه ای نافرجام بر ضد الیزابت زندانی شد تا اینکه موقتاً آزاد گردید . وی دوباره به جمع نیرو پرداخت و با قوای خود به سوی لندن حرکت کرد. بیکن به خشم تمام بر ضد اسکس قیام کرد و در این میان عضو دیوان عالی کشور گردید. اسکس دوباره گرفتار شد و او را به اتهام خیانت به محاکمه کشیدند. او مجرم شناخته شد و محکوم به مرگ گردید. شرکت بیکن در محاکمه اسکس او را تا مدتی منفور ساخت.
در ۴۵ سالگی ازدواج کرد و در ۱۵۹۸ به جهت قروض خود به زندان افتاد.بالاخره بیکن بدون کمک دیگران راه ترقی را پیمود . در ۱۵۸۳ از تانتن به نمایندگی مجلس انتخاب شد . مهارت او در امور گوناگون و معلومات پهناور او موجب می شد که در هر مجمع و کمیته مهمی عضو برجسته به شمار رود ؛ در ۱۶۰۶ مشاور قضایی سلطنتی گردید ودر ۱۶۱۳ معاون دادستان کل شد و در ۱۶۱۸ در ۵۷ سالگی بالاخره به مقام مهردار سلطنتی رسید.
فرانسیس بیکن معتقد بود که علم بر انسان و جهان تسلط دارد و بر طبیعت نمی توان مسلط گشت مگر آنکه از قوانین آن آگاهی یابیم و در رد اندیشه کلیسا چنین عنوان کرد که اگر انسان ذهن خود را معطوف به ماده کند در حدود آن کار می کند و از حدود ماده تجاوز نمی نماید . وی معتقد بود که ادراک ما از حقیقت تنها در همان حدی است که مشاهدات ما اجازه می دهد و خارج از حیطه مشاهدات نه تنها نمی توانیم چیزی بدانیم . شاید اصولاً شایسته دانستن آن نباشیم. از نظر او ذهن مسئول یافتن روابط در ماده به وسیله مشاهده و تجربه است و میان علم و عمل و مشاهده فرقی نیست. راهی که وی برای رسیدن به بصیرت و ادراک بهتر از جهان پیرامون پیشنهاد می کند چنین است: با کسب دانش طبقه بندی ماده بر اساس ارزش و اعتبار آن . ذهن خود را از تزویر دور دار و برای رسیدن به این ادراک باید ذهن را از بت هایی که آن را احاطه کرده اند رها سازیم.
هر اندازه که بیکن در سیاست جلوتر می رفت به اوج حکمت و فلسفه نیز نزدیکتر می شد. به عقیده او مطالعه و اشتغال به تحصیل به تنهایی نه هدف است و نه حکمت و علمی که با عمل توام نباشد قیل و قال بیهوده است ؛ صرف همه اوقات به مطالعه سستی و کاهلی است ؛ به کاربردن آن برای خودنمایی ریا است ؛ حکم کردن از روی قواعد منطقی فضل فروشی است. … مردم نادرست و مکار از مطالعه متنفرند . مردم ساده در ستایش و تمجید آن مبالغه می کنند و فقط مردم عاقل در عمل از آن استفاده می برند ؛ زیرا مطالعه راه استفاده عملی را نمی آموزد . بلکه این استفاده از راه مشاهده صورت می گیرد و این کار به وسیله عقل انجام می شود . عقلی که بیرون از مطالعات و بالاتر از آن است. او مانند گوته علمی که به عمل منتهی نشود را مسخره می کند. باید دانست که در صحنه زندگی بشر فقط خدا و فرشتگان تماشاچی محض اند. این تنبه جدیدی بود که پایان مکتب مدرسی اسکولاستیک را اعلام می کرد و خاطرنشان می ساخت که دیگر بین علم و عمل و مشاهده فاصله نیست. این تاکید درباره تجربه و پرداختن به نتایج عملی صفت ممیزه فلسفه انگلیسی و مقدمه پراگماتیسم است

فرانسیس بیکن

جملات زیبای فرانسیس بیکن .. کلیک کنید

برچسب ها : , , ,

همچنین ببینید

زندگینامه بنجامین هریسون بیست و سومین رییس جمهور آمریکا

زندگینامه بنجامین هریسون بیست و سومین رییس جمهور آمریکا

زندگینامه بنجامین هریسون زندگینامه و بیوگرافی بنجامین هریسون بیست و سومین رییس جمهوری ایالات متحده …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.