الکساندر گراهام بل – زندگینامه و بیوگرافی

الکساندر گراهام بل

زندگینامه و بیوگرافی الکساندر گراهام بل مخترع، مبتکر و دانشمند اسکاتلندی-آمریکایی

الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل زاده ۳ مارس ۱۸۴۷ – درگذشته ۲ اوت ۱۹۲۲ مخترع . مبتکر و دانشمند اسکاتلندی-آمریکایی بود. بل اختراعات زیادی داشته است اما شهرت او بیشتر به خاطر اختراع تلفن است. از دیگر اختراعات معروف وی می توان به فلزیاب وخرپای سه بعدی یا فضا کاراشاره کرد.
الکساندر گراهام بل مخترع تلفن در ۳ مارس ۱۸۴۷ ( میلادی ) در شهر ادینبورگ در اسکاتلند زاده شد. چندسالی به مدرسه نرفت ولی با همت خودش و تلاش خانواده هم در دوران ابتدایی و هم در دوران متوسطه شاگرد ممتازی بود. او تحصیلات کالج نداشت و از آنجا که پدر گراهام بل یعنی ملویل بل متخصص فیزیولوژی صدا . اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود در همان دوران کودکی علاقه بل به شغل پدر در او پیدا شد و او تصمیم گرفت با شغل پدر امرار معاش کند.
درسال ۱۸۷۱ میلادی الکساندر گراهام بل که درآن هنگام ۲۴ ساله بود دو برادر خود را به خاطر سل از دست داد و او خود از بیماری جان سالم به در برد و در همان سال به همراه پدر و مادر خود راهی شهر برنتفورد در انتاریوی کانادا شد . گراهام بل یکسال در کانادا دوران نقاهت خود را سپری کرد.
در همان سال الکساندر راهی ایالات متحده شد چون نامه ای از خانم سارا فولر . مدیر آموزشگاه ناشنوایان بوستون دریافت کرد که درآن نامه از او خواسته شده بود که شغل معلمی در آن آموزشگاه را بپذیرد و از آن پس . بل هر روز به کلاس درس می رفت و روشهایی را که از پدر خود برای آموزش ناشنوایان یادگرفته بود به کار می بست. او در پایان روز آزمایش ارتعاش را با دیاپازنهای خود ازسر می گرفت . او دیاپازنهای خود را در اتاق خواب گذاشته بود و برروی آنها کار می کرد و معتقد بود که مسئله ارتعاش مجهولات زیادی دارد او در این زمینه به مطالعه یکی از کتابهای مشهور هلموتز . فیزیکدان نامی آلمانی . به نام تئوری وظایف اعضاء مبنی بر مطالعه احساسات شنوایی پرداخت و در همین زمان یعنی در دهه هفتاد او در کارگاه برق چارلز ویلیامز که مرجع بسیاری از مخترعان بود با توماس واتسون آشنا شد.
واتسون درآن موقع فقط بیست سال داشت اما تا آن زمان به کارهای گوناگونی پرداخته بود مدرسه را در دوازده سالگی ترک کرد و از آن پس چندی به ظرفشویی و مدتی هم به پیشخدمتی پرداخته بود اما سرانجام به دلیل جاذبه شگفت برق به کارگاه ویلیامز آمده بود. او آدمی چابکدست و تیزهوش بود و در نمونه سازی مهارت داشت . از این رو مخترعان او را خوب می شناختند. آشنایی بل با واتسون به این صورت بود که بل روزی در حالیکه که تلگراف هارمونیک را در دست داشت . ملاقات نمود و با او در زمینه بهتر کارکردن دیاپازنها و فرستادن چند پیام در آن واحد با یک رشته سیم صحبت کرد. بل از واتسون خواست که او را در ساخت این دستگاه یاری نماید و واتسون هم قول داد تا آنجا که بتواند به آنها یاری برساند. از آن پس الکساندر و واتسون به آزمایش تلگراف هارمونیک دست زدند و آزمایشهای آنها پس از تعطیلی کارگاه آغاز می شد و آنها تا سرتاسر بهار سال بعد با هم کار کردند.
الکساندر و واتسون برابر هم . هریک در سویی از اتاق ایستاده بودند. سیم درازی دو دستگاه را بهم وصل می کرد . الکساندر گاه بگاه یک دیاپازن برمی داشت و به گوشش می چسباند. سپس آن را بر جایش می گذاشت و کمی تنظیم می کرد و آزمایش را از سر می گرفت. آنها به درستی نظریه خود آگاه بودند اما روش به کار بستنش را نمی دانستند. نخست نتهایی را بدقت موزون می کردند و با سیم می فرستادند اما هنگام دریافت آنها را درهم می یافتند. بل در همین هنگام پس از آزمایشهای زیاد . ناامید شد و درهمین هنگام جرقه تولید و ساخت تلفن در مغز او زده شد او طرح خود را به واتسون توضیح داد و پس از مشورت . آنها به این نتیجه رسیدند که ساخت تلفن به هزینه زیادی احتیاج دارد و ساختن حتی یک نمونه هم از استطاعت مالی آنها به دور است. پس از یکی دو روز بل به خود جرات داد به دیدن آقای هبرد و آقای ساندرز که هر دو آنها از سرمایه داران بوستون بودند برود تا از آنها پشتیبانی بکنند اما آنها استقبال چندانی از بل نکردند و به او پیشنهاد کردند که مشخصات تلگراف خود را به واشینگتن ببرد و آنرا در اداره اختراعات ایالات متحده ثبت کند. او رهسپار واشینگتن شد و بل اختراع خود را ثبت کرد.
از آن به بعد الکساندر هفته ای یک شب با واگن اسبی به خانه هبرد می رفت چون در اولین دیدار که الکساندر برای کمک مالی به خانه آقای هبرد رفته بود دراین دیدار دوستی الکساندر بر دل آن مرد نشست . میبل دختر آقای هبرد لال بود و از این رو پدرش از الکساندر خواست تا با روش خود با او سخن بگوید و سخن گفتن را به او یاد بدهد. پس از چند هفته دیگر چندان نیازی به آموزش نبود زیرا میبل خوب سخن می گفت اما الکساندر هنوز هر هفته به خانه هبرد می رفت و خود را در آن خانه بیگانه نمی یافت و در همین هنگام به میبل قول داد که با او ازدواج بکند . در همین هنگام . دو همکار . دیاپازن را برای کارخود کافی نیافته بودند . از اینرو الکساندر بر آن شد که بجای دیاپازن . از نی فولادین ارگ استفاده کند و آنها با این کار نتیجه گرفتند و توانستند صوت را انتقال دهند و امتیاز اولین تلفن در ۷ مارس ۱۸۷۶ به او اعطا شد.
در ۲۴ ژوئن ۱۸۷۶ الکساندر به نمایشگاه صدساله صنایع گام نهاد. این نمایشگاه در فید مونت پارک فیلادلفیا برگزار شد. در این نمایشگاه . که امپراتور برزیل هم . حضور داشت . بل برنده جایزه ویژه شد.
پس از آن بل به معرفی اختراع خود در این زمینه پرداخت و در تالارهای زیادی سخنرانی کرد.
در همین هنگام آقای هبرد سرمایه گذاری را در تلفن آغاز کرد و حتی راضی به ازدواج او با میبل شد و عروسی آنها ۱۱ ژوئیه ۱۸۷۷ انجام گرفت و در همین هنگام بل به همراه میبل روانه انگلستان شد و در آنجا خانه ای را کرایه کرد و مشغول پذیرایی مهمانانی شد که هرکدام جویای آشنایی با تلفن بودند و
او در انگلستان حتی در حضور ملکه انگلستان هم طریقه کار تلفن را اجرا کرد.
بل و همسرش در ۱۸۷۸ با کشتی به سوی ایالات متحده آمریکا روانه شدند . و بل به محض رسیدن به ایالات متحده آمریکا روانه بوستون شد تا به دفاع از امتیاز تلفن که شرکت دسترن یونیون مدعی آن شده بود بپردازد.
او در این دادگاه سر بلند بیرون آمد و در همان سال آقای هبرد و واتسون اولین آگهی را چاپ کردند و این آگهی تأثیر شگفت انگیزی در مردم داشت . هرکس به فکر تهیه تلفن افتاد.
درسال ۱۹۱۵ یک خط تلفن سرتاسری درخاک ایالات متحده آمریکا برقرار شد. آن روز رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از کاخ سفید در واشینگتن با فرماندار کالیفرنیا ارتباط برقرار کرده بود و صدای او را می شنید.
در این جشن فقط رئیس جمهور و فرماندار شرکت نداشتند بلکه در همین هنگام بل در نیویورک پشت میزی نشسته بود و با واتسون که در کالیفرنیا بود . درباره روزهای اولیه اختراع صبحت می کرد.
در اوت سال ۱۹۲۲ بل در باغ شخصی خود در بن بریا در استان نوا اسکوشیا در کانادا درگذشت.

الکساندر گراهام بل

برچسب ها :

همچنین ببینید

بنجامین فرانکلین – زندگینامه و بیوگرافی

بنجامین فرانکلین – زندگینامه و بیوگرافی

بنجامین فرانکلین زندگینامه و بیوگرافی بنجامین فرانکلین نویسنده ، چاپخانه دارطنزنویس ، نظریه پرداز سیاسی …

کامنت لطفا نظـــر خود را درباره این صفحه در بخش کـــامــنت بیان کنید کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.