خانه / آرس الهه و خدای جنگ و پرخاشگری

آرس الهه و خدای جنگ و پرخاشگری

آرس خدا و الهه جنگ و پرخاشگری یونان باستان

آرس خدا و الهه جنگ

آرس

آرس به معنی کوشش در نبرد خدای جنگ و پسر زئوس و هرا در اسطوره های یونانی است. رومی ها خدای جنگ خود یعنی مارس را ( که مفهوم آن را از قوم اتروسک گرفته بودند ) با آرس یونانی مطابق می دانستند. البته مارس نزد رومیان جایگاه برجسته تری داشت تا آرس نزد یونانیان. آرس را چندان قابل اعتماد نمی دانستند و او را زاده سرزمین دور تراکیه بشمار می آوردند.
وی یکی از سه رب النوع بزرگ است که حتی کودکان نیز با آن ها آشنایی دارند و نام هر سه آن ها با نام سیارات منظومه شمسی یکی است: مشتری یا ژوپیتر ( زئوس . شاه خدایان ) . زهره یا ونوس ( آفرودیته . الهه زیبای عشق ) و بهرام یا مارس ( آرس . خدای پهلوان و رشید جنگ ) .
یونانیان قدیم وی را در مجسمه ها و تابلوهایشان . جوانی زیبا . نیرومند . خوش اندام و برهنه که گاه کلاه خودی بر سر و نیزه ای به دست دارد . می پنداشتند و با این که آرس از ته قلب مهربان بود از وی می هراسیدند. با این حال . رومیان وی را به بزرگ ترین خدایان . پس از ژوپیتر بدل کردند و برای او جلال و شکوه خاصی قائل شدند.
آیین پرستش بهرام که یونانیان وی را آرس می نامیدند . از سرزمین سیت ها که قبایل ایرانی نژاد بودند به یونان راه یافته بود. شاید بتوان گفت که وی اصلاً متعلق به اساطیر ایران بوده و در میان اسطوره های قدیمی ایرانی . او را مظهر یکی از عناصر طبیعی می شناختند. چنانچه ابوریحان بیرونی وی را آرس خواند.
معشوقه وی . آفرودیت . الهه عشق بود که ماجراها و مشکلات فراوانی را به دنبال داشت. زئوس . پدر خدایان . آفرودیت را به هفائستوس قول داده بود . ولی آفرودیت بذر عشق آرس را در دل می پروراند.
روزی هفائستوس تصمیم گرفت تا به جزیره لمنوس برود. آفرودیت موضوع را به اطلاع آرس رساند و وی را در زمان غیبت هفائستوس به قصر خویش دعوت کرد. ولی هلیوس . خدای خورشید ( یا خود خورشید ) راز آن دو را شنید و به هفائستوس گفت. هفائستوس به قصد کینه و ناراحتی . توری نامرئی در اطراف تخت خویش نصب کرد و آن جا را به قصد لمنوس ترک گفت. شب هنگام آرس به قصر آمد و با معشوقه زیبایش . برهنه به تخت رفت و وی را بوسید و با وی عشق بازی کرد. در این هنگام بود که تور نامرئی . آن دو را تنگ در میان خود گرفت. در آن هنگام هفائستوس وارد شد و به آن ها که کلک خورده بودند خندید و دیگر خدایان را خبر داد تا به آن جا بیایند و آن ننگ را تماشا کنند. ( البته ایزدبانوان المپ نیامدند ) زئوس سخت به خشم آمد ولی آرس که همه به صداقت وی گواهی می دادند . گفت که پیش از آن . با آفرودیت در معبد عشق . ازدواج نموده و آفرودیت به ابتذال نگرویده است. پوزئیدون خدای دریا چون آرس را بسیار دوست می داشت . وساطت کرد و هفائستوس آرس را آزاد کرد . مشروط بر این که تمام هدایایی را که به وی داده است را پس بدهد. آرس پذیرفت و با آفرودیت به قصر خویش در تراکیا رفت و آفرودیت از وی فرزندانی به نام های اروس ( خدای عشق ) و هارمونیا ( الهه تناسب ) و دو پسر دوقلو به نام های فوبوس ( ترس ) و دیموس ( وحشت ) . به دنیا آورد.

آرس

ارس الهه جنـــگ و پرخاشگـــری آرس به عنوان تجسم پرخاشگری یکی از قوی ترین نیروهای عامل در طول تاریخ بشریت بوده است او مرد عمل المپ است خدای جنگ و ستیزه . عاشقی شوریده و بی قرار که از درگیری لذت میبرد و از شور میدان جنگ سرخوش و مست می شود ما در او آن پرخاشگری خام و خونینی را می بینیم که تمدن هنوز نتوانسته است آن را متعادل یا سرکوب کند آرس تصویری است از قدرت بدنی مردانه . نیرومندی و عمل بی درنگ او با بدن خود واکنش نشان می دهد و به عواقب آن هم فکر نمی کند آرس خدا غیر منطقی . هیجان و جنون آنی درمیدان نبرد شهوت کنترل نشده برای جنگ و کشتار رومی ها به او خیلی احترام می گذاشتند و بعد از زئوس او را مهم ترین خدایان می دانستند هومر او را تشنه به خون . خوار و لاف زن می داند واکنش های او عاطفی بود و محرک هایش برای جنگ وفاداری و انتقام جویی بود پسرانش ( وحشت و دلهره ) او را در میدان های جنگ همراهی می کردند آرس و آفرودیت عاشق هم بودند و بچه های زیادی از هم داشتند او پدری بسیار عاطفی بود که از فرزندانش حمایت می کرد در جامعه زئوسی برای ویژگی های او ارزش زیادی قائل نمی شوند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پانزده =